10.26.2012Niejeden raz spotkałam się ze stwierdzeniem, że aby zmienić wygląd mieszkania należy po prostu pomalować ściany. Nic bardziej prostego, pisałyśmy zresztą już wcześniej o białych ścianach i ich wpływie na odświeżenie pomieszczenia (kliknij tutaj aby zobaczyć ten post). Jeżeli chcemy aby farba miała także inne zastosowanie niż po prostu wyglądała ładnie, możemy wybrać farbę do tablic. Jest to farba akrylowa, zazwyczaj czarna lub ciemna (chociaż na rynku dostępne sa tez inne kolory) charakteryzująca się dużą przyczepnością do podłoża oraz odpornością na wodę i ścieranie. Kiedy już pomalujemy taką farbą ścianę możemy pisać po niej kredą dokładnie tak jak na szkolnej tablicy. Takie rozwiązanie to fantastyczny projekt do dziecięcego pokoju i praktyczny pomysł w kuchni czy biurze.
Przy zastosowaniu tego rodzaju farby należy postepować dokładnie tak samo jak przy zastosowaniu innych farb. Należy przygotować powierzchnię, oczyścić ją, usunąć wszelkie gwoździe czy wyrównać nierówności. Jeżeli decydujemy się na pomalowanie tylko fragmentu ściany, do wydzielenia obszaru przyda się taśma maskująca. Farba do tablic rozprowadza się bardzo dobrze i świetnie kryje. Należy nanieść conajmniej dwie warstwy farby w przeciągu 2-3 godzin, a po pomalowaniu producenci zalecają poczekać około 3 dni przed rozpoczęciem rysowania kredą. Farba dostępna jest w sklepach OBI czy Praktiker oraz online tutaj, tutaj czy tutaj, a ceny wahają się od 50.00 do 99.00 zł. Parę dni temu znalazłam też przepis na zrobienie własnej farby tablicowej na pinterest (link tutaj).
 
Farba tablicowa doskonale sprawdza się w biurze nie tylko do zapisywania notatek, ale w szczególności jako kalendarz ścienny.
 
Farba do tablic może być stosowana nie tylko na ścianach. Można nią pomalować meble, blat kuchenny, zakrętki słoików czy tacę. W przypadku tacy porcelanowej (patrz: ostatnie zdjęcie) należy użyć porcelanowej farby tablicowej, nie spotkałam się z nią jeszcze na polskim rynku niestety, jest dostepna na Dick Blick czy Amazon. Możliwości są nieskończone, wystarczy tylko trochę wyobraźni!

 
 
Dla tych którzy boją się białego pyłu z kredy na palcach i być może nawet na podłodze, producenci wyszli na przeciw z kredą w pisaku. Jest to kreda w płynie, którą można użyć nie tylko do pisania na tablicach, ale również szkle, łatwo ściera się na sucho i jest dostępna w różnych kolorach (do kupienia na MorAnd).

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz