6.19.2013

Baseny
Przy budowie własnego basenu najpierw trzeba zastanowić się nad jego lokalizacją. Baseny mogą znajdować się wewnątrz budynku (basen kryty) lub w ogrodzie. W zależności jednak od tego gdzie są położone, mają one inne wymagania. Basen kryty najczęściej znajduje się w piwnicy i wymaga odpowiedniego odprowadzania wilgoci z parującej wody, oraz kontroli temperatury powietrza (temperatura 2 stopnie wyższa od temperatury wody ogranicza jej parowanie). Niezbędna jest klimatyzacja lub osuszacz powietrza.

Na lokalizację basenu w ogrodzie  ma wpływ m.in. nośność gruntu, poziom wód gruntowych a także rodzaj gleby. Basen warto zaplanować blisko domu ze względu na potrzebę podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej. Architekci radzą aby wybrać miejsce położone z dala od drzew i krzewów, których liście mogłby zanieczyszczać wodę. Basen nie powinien też graniczyć z trawnikiem, a jego brzeg powinien być utwardzony. Przy wyborze lokalizaji warto również sprawdzić czy w planowanym miejscu nie przebiegają instalacje podziemne lub korzenie dużych drzew, które mogą okazać się przeszkodą dla siegającego co najmniej 1,5m zbiornika wody.
 
Rozmiar oraz kształt basenu są sprawami indywidualnymi. Baseny często projektowane są w prostych geometrycznych kształtach, co umożliwia ich pełną eksploatację, chociaż wielu właścicieli poddaje się wyobraźni projektując niecodzienne baseny (znany przykład basenu w kształcie gitary). Rozmiar basenu jest najczęściej uwarunkowany jego przeznaczeniem; gdy basen przeznaczony jest do zabaw w wodzie, korzystać z niego może znacznie więcej osób. Jeżeli basen nie jest budowany do celów pływackich, jego długość nie musi przekraczać 8m, natomiast szerokość waha się od 2,5m (jeden tor pływacki) do 8,5m (cztery tory). Optymalna głębokość to 1,5m (co najmniej 2,3m gdy basen wyposażony jest w trampolinę), a wielkość około 4x8m. Duży basen jest wygodniejszy, jednak koszty jego budowy i utrzymania rosną wraz z rozmiarem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz