10.19.2013

Wiszące fotele i łóżka

 
Ok, być może zdjęcie powyżej, z mnóstwem poduszek, lampką nocną i drabinką do wspinania się jest już lekką przesadą i przypomina bardziej łóżko Baby Jagi, niemniej jednak pomysł jest fantastyczny! Kto nie marzy o wiszącej sofie czy łóżku w ogrodzie?

 Pamiętam gdy byłam mała moja ciocia kupiła typową drewnianą bujaną ławkę do ogrodu z rzeźbionym stelarzem. Z roku na rok wyglądała ona coraz ładniej z pnącymi się po obu stronach krzewami róż. Zawsze razem z siostrami uwielbiałyśmy się na nią wspinać i huśtać godzinami. Takie bujane ławki w ogrodach czy na tarasach nadal są bardzo popularne, mimo że zaczęły przyjmować inne, coraz bardziej wymyślne formy (począwszy od plecionych foteli, po miękkie sofy a koncząc na... bujanych łóżkach). W sklepach i internecine mnóstwo jest wiszących foteli, czy sof, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście można również zbudować swoją własną huśtawkę z niepotrzebnej czy starej ławki, lub zbudować własny stelarz i włożyć do niego pasujący materac. Własna budowa pozwala oczywiście na zaprojektowanie dokładnie takiego melba o jakim marzymy, ale również daje satysfakcję z własnej pracy. Do powieszenia ławki najlepiej posłuży gruby pleciony sznurek (warto także zwrócić uwagę na sposoby wiązania węzłów), lub łańcuch. Do zaczepienia konstrukcji najlepiej użyć haków - i kierować się tymi samymi zasadami co przy mocowaniu dziecięcej huśtawki. Przy mocowaniu do stropu tarasu, można wykorzystać takie rozwiazanie, pamietając że im grubszy i lepszej jakości strop tym większe może wytrzymać obciążenie; oraz unikając haków z jedną kotwą (doskonałe będą tu haki z 4 kotwami). Jeżeli chcemy zawiesić łóżko w ogrodzie, można do tego użyć mocnej i trwałej gałęzi drzewa, przewieszając łańcuch przez gałąź i mocując po obu stronach łóżka.

 

10.06.2013

Okna wewnętrzne



Okno w ścianie wewnętrznej to wbrew pozorom interesujące i oryginalne rozwiązanie. Szukając materiałów do tego postu znalazłam wiele dowodów na to, że okna wewnętrzne zaczynają byc bardzo modne i myślę, że warto abyśmy poświęciły im trochę uwagi. Dodatkowo w wielu przypadkach są prostym i praktycznym rozwiązaniem. 

Trudno znaleźc przestrzeń w której okna wewnętrzne zostały zaprojektowane już na samym początku. Mamy raczej tendencje do zamykania i wydzielania konkretnych przestrzeni, albo całkowicie ich otwierania i tworzenia spójnego wnętrza. Tymczasem kiedy nie chcemy całkowicie łączyc ze sobą pomieszczeń, a jednak zależy nam na stworzeniu wrażenia zharmonizowanego i bogatszego wnętrza warto pokusic się o otwory okienne. Oczywiście możemy z taką prośbą zwrócic się do architekta u którego zamawiamy projekt i poprosic go o wybór odpowiedniej ściany oraz o pomysł na aranżację takiej przestrzeni. 
W internecie znajdziemy wiele szczegółowych informacji dotyczących wykonania takiego okna własnoręcznie. Warto zajrzec na przykład tutaj.

Okna w ścianach wewnętrznych mają wiele zalet.
Przede wszystkim warto je zastosowac, gdy brakuje nam naturalnego światła w pomieszczeniach, a nie ma możliwości doświetlenia ich oknami w ścianach nośnych. Możemy wówczas 'otworzyc się' na jaśniejsze pomieszczenia i stamtąd czerpac światło słoneczne. Okna wewnętrzne sprawdzają się również gdy dane wnętrze jest małe i ciasne. Dzięki oknom zyskamy optycznie więcej miejsca, a przestrzeń przestanie stwarzac wrażenia klaustrofobicznej. Dodatkowo urozmaicimy ścianę, uzyskamy wrażenie głębi a nasze wnętrze nabierze charakteru.
Im ramy okienne oryginalniejsze tym lepiej. Warto wybrac się więc na poszukiwanie wyjątkowych opraw, które pokreślą styl wnętrza. W zależności od potrzeb możemy zaprojektowac okno otwierane lub takie, które na stałe pozostaje zamknięte. Możemy wybrac ramę o prostej lub fantazyjnej formie, z dużą lub mała liczbą szprosów, przeszkloną lub bez szyby, z żaluzjami, nowoczesną lub rustykalną, etc. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.