6.05.2013Drewno jest wspaniałym i jednym z ulubionych materiałów stosowanym w różnych aspektach budowy czy urządzania mieszkania, przede wszystkim przez jego wszechstronność i wytrzymałość. Spotykanye jest ono prawie w każdym pomieszczeniu z wyjątkiem łazienek. Przyjęło się mysleć, że drewno nie jest odpowiednim materiałem wykończeniowym w pomieszczeniach tak wilgotynch jak lazienki. Okazuje sie jednak, że wiele gatunkow drzew (szczególnie te egzotyczne) dobrze sprawdza sie w takich właśnie warunkach. Świetnym przykładem może tu być drzewo tekowe które od lat jest używane do budowinictwa okrętowego oraz do budowy w wilogtnym środowisku.

Jakie drewno?
Do użycia drewna w łazience najlepiej nadają się gatunki egoztyczne. Przy wyborze drewna należy stosować sie współczynnikiem skurczu; niski oznacza że drewno wykazuje niewielką podatność na wchłanianie wody i zmianę rozmiarów. Ponadto większość drzew egzotycznych charakteryzuje się dużą zawartością garbników, żywic oraz olejków co w naturalny sposób chorni jest przed grzybami i pleśnią. 

Wspomiane już wyżej drzewo teakowe jest najlepszym z przykładów, i najczęściej stosowanym materiałem budowniczym tam gdzie dużo jest wilgoci i wody. Teak jest odporny na uszkodzenia wody i grzybice, a jego naturalne oleje i wysoka zawartość krzemu naturalnie odpychają wodę. Jego najwiekszą zaletą jest szybkie schnięcie i wytrzymałość. Mimo że drewno to wydaje się miekkie, jest przyjemne w dotyku o cieplym odcieniu brązu.
Popularnym wyborem jest również Iroko, które pod wpływem światla czy warunków atmosferycznych szybko zmienia kolor. Występuje w odcieniach od złocistego do czekolady, i pomimo że nie ma takiej oleistej struktury  jak teak, to jednak te dwa drewna mają niemal identyczne zastosowanie i stosowane są jako substytuty.
Ipe, pochodzące z Brazyli, jest kolejnym przykładem drewna o wysokiej wytrzymałości, odporne na rozciąganie, z niską wartością skurczu. Jest odporne na grzyby i owady (w tym termity) a także wykazuje wysoką odporność ogniową. Przy zastosowaniu ipe w łazience, należy pamietać, że drewno to, pod wpływem wody (czy promieni słonecznych) z czasem zmienia kolor na jasno szary. Właściciele łazienek, którzy nie są fanami takich kolorów, mogą łatwo przywrócic oryginalny obraz drewna przy użyciu specjalnych zmywaczek ciśnieniowych.
Innymi dobrymi gatunkami są także: merbau, soja czy cedr.


Na ścianie
Drewno na ścianie prysznicu wymaga podkładu i/lub uszczelnienia drewna od tuły. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się folia paroizolacyjna, która używana jest do wykonania warstw izolacji paroszczelniej w konstrukcjach ścian czy sufitów, chroniąc w ten sposób elementy budynku i konstrukcji przed osadzającą się parą.
 

Na podlodze
Przy układaniu drewna na podłodze pod prysznicem szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie kłaść drewna bezpośrednio na podlożu, tak aby nie leżalo ono w wodzie lecz było owiewane przez powietrze. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu może być wykonanie 'palety drewnianej' leżącej pod prysznicem lub murowanego prysznica ze spacjalnie przygotowanym miejscem na taką paletę lub stelaż. Pod drewno można także podłożyć plastikowe stopki meblowe (okolo 10mm). Waznym aspektem drewna pod prysznicem jest jego regularna pielęgnacja. Raz na dwa miesiące należy przetrzeć powierzchnię bezbarwnym olejem (np oleje OSMO), unikając olejów z pigmentem, który najprawdopodobniej zostanie wypłukany przez wodę pozostawiając różnicę w kolorze drewna. Oleje i woski (czy różne kombinajce tych substancji) pozwalają na zachowanie naturalnej sktruktury drewna takzż w dotyku, w odróżnieniu od pokrycia lakierem. Olej wnika w głąb drewna i je impregnuje, przez co drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni. Niektore oleje trzeba dodatkowo zabezpieczyc woskiem, niektóre można stosować same. Nalezż jednak pamiętać aby do ich pielęgnacji używać środków polecanych przez producentów.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz