1.18.2014

Korytarz


Korytarz w domu jest często tą kłopotliwą przestrzenią, o której myślimy ze zrezygnowaniem gdy nie wiemy jak ją zagospodarować, i co zrobić z pustymi ścianami. Okazuje się jednak, że na rozwiązanie tego problemu istnieje conajmniej kilka sposobów. Korytarz korytarzowi nierówny, i co sprawdzi się w jedyn korytarzu nie koniecznie może być najlepszym rozwiązaniem w innym, jednak z podanych poniżej pomysłów każdy znajdzie dla siebie inspiracje na odnowienie i dodanie życia swoim korytarzom.


Stolik i lustro
Najprostrzym rozwiązaniem na zagospodarowanie przestrzeni w korytarzu, i jedynym z najczęściej stosowanych jest stolik i lustro. Warto dodatkowo je zaaranżować dodając miejscowe oświetlenie, flakon z kwiatami czy ramki ze zdjęciami. Do szczególnie wąskich korytarzy należy dobrać odpowiednio wąski stolik czy szafkę (która także tworzy dodatkowy schowek), jak na przykład szafka na buty Hemnes z Ikeai. Innym pomysłem może być obcięcie wąskiej części stołu wraz z nogami, i przymocowanie do ściany. 



Galeria
Puste ściany w korytarzu utworzą wspaniałe miejsce na domową galerię. Można ograniczyć się tylko do jednej ściany, lub całą przestrzeń zapełnić zdjęciami, wieszając je równo w rzędzie lub w artystycznym nieładzie. Pisałyśmy już wcześniej o wieszaniu zdjęć tutaj




Domowa biblioteka
Miłośnicy książek lub ci, którzy po prostu mają dużo książek i niewystarczająco dużo miejsca dla nich, mogą szafki na książki umieścić właśnie w korytarzu. Takie szafki zazwyczaj są niewielkiej szerokości, co oznacza że z powodzeniem mogą się sprawdzić nawet w najwęższych korytarzach. Wbudowanie ławki lub innego siedziska dodatkowo daje miejsce do czytania książek i jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w każdym domu.




Zabudowana szafa wnękowa
To kolejny pomysł na wykorzystanie przestrzeni i stworzenie dodatkowego schowka. Kiedy w ścianie mamy już wnękę wtedy najlepiej umieścić szafę właśnie w tym miejscu, można zdecydować się na szafy wbudowane na całej długości korytarza (gdy takowej wnęki nie ma i nie chcemy przebudowywać korytarza), co daje ogromna przestrzeń, którą można wykorzystać nie tylko na płaszcze i buty, ale także na wszystkie inne przybory domowe. 




Bądź kreatywny!
Kiedy nie potrzebujemy miejsca w korytarzu na książki, dodatkowy schowek czy lustro, możemy puścić wodze wyobraźni i poszukać kreatywnych rozwiązań. Przykładami mogą tu być tapeta w fantazyjne wzory, ściana do pisania kredą (pisałyśmy już wcześniej o tym tutaj), sztuczne drzewa, światełka, pomalowanie ścian lub zawieszenie ogromny obrazów.











1.07.2014

Szklane drzwi i ściany


Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, widać w nich wszystko. Podobnie jest z oknami. Jako ogromne fanki dużych okien i światła jakie zapewniają każdemu pomieszczeniu, nie powinno dziwić, że o oknach pisałyśmy już kilkakrotnie (czarne okna i okna wewnętrzne). Oprócz okien wewnętrznych coraz częściej natykamy się także na szklane drzwi i przeszklone ściany. To zupełna nowość w domach, mimo, że jest to rozwiązanie bardzo popularne w budynkach publicznych. Z przyczyn zrozumiałych w domach zazwyczaj ogranicza się do nieprzeszklonych ścian, które zapewniają intymność i kameralną atmosferę. Szklane ściany nie są też rozwiązaniem dla każdego pomieszczenia i najlepiej sprawdzają się w części publicznej domu. Podobnie jak okna wewnętrzne, wewnętrzne szklane ściany dodają światła z bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeń do tych w których oświetlenie jest gorsze. Inna zaletą jest optyczne powiększenie małych pomieszczeń, a także dodanie prywatności.